Towarzyszko! Towarzyszu! Wkraczacie do stolicy wirtualnego państwa Mandragoratu Wandystanu!

BIURO PROPAGANDY

Spis treści:
1. Co to jest wirtualne państwo?
2. Co to jest Mandragorat Wandystanu?
3. Wandystan na mapie mikronacji.
4. Jak się przyłączyć?
5. Przydatne linki - więcej informacji.
6. Materiały promocyjne.

Co to jest wirtualne państwo?

Wirtualne państwo - mikronacja - jest rodzajem zabawy, której uczestnicy dzięki wzajemnym
kontaktom przez internet symulują społeczność zorganizowaną jako naród i państwo.
Warunkiem tej zabawy jest jej spontaniczność i niekomercyjność.

Uczestnicy umawiają się, że będą symulować np. cesarstwo. Wówczas jeden z graczy zostaje cesarzem, reszta obejmuje kolejne wysokie rangą urzędy. Ogłaszana jest konstytucja, nawiązywane są stosunki dyplomatyczne z innymi mikronacjami, a nawet ustanawiane są tytuły arystokratyczne dla najbardziej aktywnych graczy.

Podstawą życia wirtualnej społeczności jest e-mailowa grupa dyskusyjna. Każdy list wysłany na adres grupy trafia do wszystkich jej uczestników. Tym samym każdy mieszkaniec wirtualnego państwa ma możliwość śledzenia symulacji w akcji. Listy wysyłane na grupę dyskusyjną zawierają treści ustaw, oficjalne stanowiska dyplomacji, oświadczenia o nadaniu tytułu arystokratycznego, zaś przede wszystkim, opisy wirtualnych wydarzeń.

Obok listy dyskusyjnej funkcjonują również strony www (taką właśnie przeglądasz) wspomagające
wyobraźnię graczy, nawiązujące do treści zamieszczanych na grupie dyskusyjnej itd. Niektóre mikronacje dążą również do symulacji sfery ekonomicznej i gospodarczej. Dzięki stosownemu oprogramowaniu, obsługiwanemu po przez strony www i przeglądarki internetowe, mogą wówczas
funkcjonować wirtualne pieniądze, banki, przedsiębiorstwa. Możliwe jest wytwarzanie z podstawowych elementów produktów bądź półproduktów, którymi można następnie handlować. Symulacja gospodarcza nie jest jednak celem nadrzędnym zabawy.

Najważniejsi są bowiem ludzie i ich aktywność, pomysłowość, twórczość. Ponieważ ludzie są różni, w wirtualnym świecie można niekiedy obserwować zabawne konflikty i przepychanki. Jednak prawie wszyscy gracze są niezwykle sympatyczni, życzliwi i skłonni do pomocy. Dlatego też każda osoba może się przyłączyć do zabawy w dowolnym momencie. Jeżeli tylko ma odrobinę czasu i chęci, na pewno będzie się świetnie bawić.

W świecie mikronacji (v-świecie) istnieje kilka formuł egzystowania. Jedną z nich jest cesarstwo, inną królestwo, zdarzają się też demokracje. Są również i takie formuły, gdzie gracze starają się bawić w szejków z bliskiego wschodu, w murzyńskie dzikie plemię, bądź starają się odtworzyć klimat jakiegoś realnie istniejącego państwa w jakimś jego okresie historycznym. Ale, na szczęście, istnieje też formuła ruchu robotniczo-chłopskiego z postępową inteligencją, w jakiej absurd i humor przyświeca nieskrępowanej wolności i twórczości...

Co to jest Mandragorat Wandystanu?

Mandragorat Wandystanu to jedno z polskojęzycznych państw wirtualnych (mikronacji). Jest też zarazem jednym z najbardziej unikatowych państw, które zdecydowanie nie dąży do biernego kopiowania rzeczywistości.

Wandystan powstał 11 grudnia 2004 założony przez sarmackich uchodźców politycznych: działacza wirtualnego ruchu komunistycznego Michasia Winnickiego (Lorda Wandera) oraz skrajnie wolnorynkowego libertarianina Piotra Khanda. Obaj założyciele, nazywani kolejno Matką i Ojcem Narodu, bądź Mandragorami, postawili na demokrację w zarządzaniu mikronacją, rzeczywistą wolność słowa i swobody obywatelskie. Każdy obywatel miał prawo ubiegać się w demokratycznych wyborach o urząd, jak też mógł swobodnie wyrażać swoje poglądy na liście dyskusyjnej bez żadnych obaw o "poprawność polityczną". W tym okresie czasu Wandystan był wolną krainą nieskrępowanej dyskusji intelektualnej i bystrego dowcipu, aczkolwiek wciąż pozostawał w kręgu sarmackich wpływów kulturowych. Następnie przebył zapaść - utracił niezależność na rzecz Sarmacji, aby ją ponownie wywalczyć w 2007 roku. Po raz drugi stał się przykładem mikronacyjnej demokracji.

Naród wolny od wpływów dyktatury mógł w demokratycznych wyborach obierać na określoną kadencję: (a) kwiatonów Churału Ludowego, stanowiących władzę ustawodawczą, (b) Prezydenta, będącego wraz z ustanawianą przez siebie Radą Komisarzy Ludowych władzą wykonawczą, (c) Pretora, zapewniającego niezależną władzę sądowniczą, oraz (d) Cenzora, który nadawał obywatelstwo nowym mieszkańcom i pilnował aktywności urzędników, tj. czy przypadkiem nieobecność w sieci któregoś z urzędników niebezpiecznie - z punktu widzenia wypełniania ustawowych obowiązków - się nie przedłuża. Naród wandejski radośnie, twórczo i z dużym dystansem, jakiego wówczas raczej w mikronacjach nie obserwowano, podchodził do polityki zagranicznej, stosunków dyplomatycznych, symulowania wojskowości, mediów, sfery nauki i sztuki. Rozwinął własną, niepowtarzalną kulturę, oraz szczerą i głęboką tożsamość narodową, uniezależniając się wreszcie od Sarmacji na każdym poziomie.

Wandystan stał się pierwowzorem mikronacji luźnej, dynamicznej i "z jajami". W mikronacyjnym świecie zaroiło się od mniejszych i większych państw, które odwoływały się do stylistyki reżimu komunistycznego, bądź też które w sferze zarządzania państwem były prawdziwymi demokracjami. Wandejscy towarzysze stali się aktywnymi działaczami na międzynarodowej scenie, występowali jako dyplomaci, spiskowcy, zadymiarze, obrońcy uciskanych przez dyktatury monarchofaszystowskie - przede wszystkim zaś jako "bojownicy o pokój, wolność i swobody". Pojawiła się nawet próba tworzenia Międzynarodówki!

Ale nie tylko w sferze polityki zagranicznej działo się wiele. Dotychczas konstytucja Wandystanu i kodeks karny - autorstwa Mandragora Khanda - uchodziły za jedne z najlepszych w mikronacjach. Jednakże naród wandejski miał tak dobrze, że zaczął swobodne eksperymenty z ustawodastwem i ustrojem państwa. Miało to różne konsekwencje, aczkolwiek trzeba przyznać jedno: w sferze polityki wewnętrznej również nie było nudno.

Obecnie populacja Wandystanu nie jest już tak liczna, jak niegdyś, więc nie jest możliwe istnienie takiej różnorodności urzędów administracji publicznej, jak w dawniejszych okresach. Duchowe przywództwo nad narodem i opiekę nad serwerem sprawuje jeden Mandragor, zaś władzę ustawodawczą posiada cały naród. Demokracja stała się bardziej bezpośrednia. Wandystan nie znosi stagnacji i wciąż się zmienia. Nadal jednak pozostaje tym, czym był początkowo: jest efektem bieżących pomysłów mieszkańców - uczestników mailowej grupy dyskusyjnej nazywanej Listą Dyskusyjną Mandragoratu Wandystanu (LDMW). Zapisz się na LDMW i sprawdź samemu, jak to jest z tym Wandystanem!

Wandystan na mapie mikronacji

Istnieje kilka różnych wizji tego, jak powinna wyglądać mapa polskojęzycznych mikronacji. Poniżej można zobaczyć przykład uwzględniający tylko kilka krajów, które zazwyczaj umieszcza się w sąsiedztwie Wandystanu na mikronacyjnych mapach: Al Rajn, Burgia, Dreamland, Sarmacja, Scholandia, Wolna Republika Morvan (WRM), oraz Wolna Republika Elfidy (WRE, zwana potocznie Gnomią).

mapa

Zasadniczo nie ma zgody co do istnienia jednej mapy mikronacji. Właściwie każde państwo w jakiś sposób wypowiada się na temat własnej geografii, więc konstruktorzy map mikronacyjnego świata starają się te informacje zintegrować. Niestety, istnieją też różne spory terytorialne, niektóre państwa przenoszą się z miejsca na miejsce, inne znikają, pojawiają się nowe. Ze względu na ciągłe zmiany, każda propozycja mapy będzie tylko tymczasowa. Co więcej, istnieją też różne trendy do przedstawiania geografii mikronacji. Wydaje się, że obecnie przeważa wpływ wizji władz Surmenii, które jakiś czas temu przedstawiły propozycję ogólnej mapy, jaka odbiła się szerokim echem po całym mikronacyjnym świecie. Zainteresowani mogą zobaczyć wersję z czerwca 2007 roku, z grudnia 2007 roku, oraz wersję 2008-2010 tejże mapy. Oryginalna mapa jest zaś dostępna w sieci pod tym adresem: http://www.surmenia.org/mapa/.

Jednak na szczególną uwagę zasługuje oryginalna mapa wandejska - tworzona w celach lepszej wizualizacji geografii Wandystanu, wandejskich miast i wsi oraz krajów bliskiej współpracy politycznej. Mapy wandejskie są dostępne na stronie http://wandystan.eu/w/Atlas_Wandystanu.

Jak się przyłączyć?

Aby przyłączyć się do zabawy wystarczy zarejestrować się w systemie informatycznym Mandragoratu Wandystanu i zapisać się na właściwą grupę dyskusyjną. Warunkiem obu tych czynności jest posiadanie prawidłowo funkcjonującego konta e-mail. Stosowne odnośniki zostały podane poniżej. Są one dostępne również na stronie głównej Mandragoratu.

Formularz rejestracyjny - Generalnie, ustala się tutaj tożsamość przyszłego mieszkańca, nadawany jest indywidualny numer identyfikacyjny, zaś osoba rejestrująca się wymyśla jeszcze do tego hasło. Za pomocą identyfikatora i hasła możliwe jest następnie korzystanie z systemu informatycznego, np. możliwe jest komentowanie oficjalych publikacji, edytowanie oficjalnych stron Mandragoratu itp. Po dokonaniu rejestracji należy czekać - na podany w formularzu adres e-mail nadejdzie potwierdzenie wraz z sugestiami, co czynić dalej.

Lista Dyskusyjna Mandragoratu Wandystanu (LDMW) - Tutaj toczy się życie Mandragoratu. Uczestnictwo w grupie dyskusyjnej LDMW jest niezbędne. Grupa dyskusyjna funkcjonuje w ten sposób, że każdy mail wysłany na tę grupę trafia do wszystkich jej uczestników. Proces rejestracji polega na wysłaniu listu ze swojego konta e-mail na określony adres zapisu (Subscribe). Podobnie też wygląda rezygnacja z uczestnictwa - wystarczy wysłać list ze swojego konta pocztowego na właściwy adres wypisu (Unsubscribe). Po dokonaniu zapisu, aby wysłać wiadomość na grupę, należy wysłać mail na adres grupy (Post message). Oto adresy - nie zwlekaj! Zapisz się już dziś:

Subscribe: wandystan-subscribe@yahoogroups.com
Post message: wandystan@yahoogroups.com
Unsubscribe: wandystan-unsubscribe@yahoogroups.com

Co dalej? Po dokonaniu rejestracji w systemie informatycznym i zapisie na grupę dyskusyjną,
wypada się przywitać i przedstawić wysyłając list powitalny. Generalnie, od tej chwili należy uznać się za ważnego członka wandejskiej społeczności i nie krępować się, bawić się na całego. Aby móc głosować w wyborach, albo w nich startować, trzeba jeszcze posiadać obywatelstwo. W tym celu wypada wystąpić publicznie z wnioskiem o nadanie obywatelstwa wandejskiego.

Przydatne linki - więcej informacji

Oficjalny dział informacji o Wandystanie: http://wandystan.eu/w/FAQ::Strona_główna
Historia Wandystanu: http://wandystan.eu/w/Historia
Geografia Wandystanu: http://wandystan.eu/w/Atlas_Wandystanu
Encyklopedia Wandejska: http://wandystan.eu/w/Encyklopedia::Strona_główna
Konstytucja Wandejska: http://wandystan.eu/w/Konstytucja::Strona_główna
Ustawodastwo - Dziennik Praw: http://wandystan.eu/w/Prawo::Strona_główna
Lista dyskusyjna: http://groups.yahoo.com/group/wandystan/messages
Publiczna agencja prasowa - Wandea Ludu: http://wandystan.eu/wandea2/

Materiały promocyjne

Oficjalna strona z materiałami promocyjnymi: http://wandystan.eu/w/Promocja

Buttony: (niekoniecznie oficjalnie zaakceptowane, pliki GIF):

Plakat (niekoniecznie oficjalnie zaakceptowany, plik PDF): plakat

Dawna broszura propagandowa dotycząca systemu gospodarczego z lipca 2007 r. (plik PDF; 573 KB) - w Wandystanie następowały po sobie kolejne wersje różnych systemów symulacji gospodarki, aczkolwiek ostatecznie nie wypracowano niczego konkretnego. Niniejsza broszurka ma na celu pobudzenie wyobraźni - co się może dziać w Wandystanie: broszura

Artykuły zewnętrzne:
http://pracownia54.blogspot.com/2007/05/mikronacje-pastwa-ktrych-nie-ma.html
http://pracownia54.wordpress.com/2007/07/13/wirtualna-telewizja/
http://pracownia54.blogspot.com/2007/09/mikronacje-w-zwierciadle-socjologii.html
http://pracownia54.blogspot.com/2007/11/sieciowe-gry-polityczne-wirtualne.html

(c) 2007-2010 Genosse-Wanda-Stadt | Mandragorat Wandystanu